By / 24th June, 2014 / Uncategorized / No Comments

Feng Shui Çin’de 3000 yılından günümüze kadar gelmiş, bilimsel temellere dayandığı inanılan bir öğretidir. Günümüz bilimadamlarının da inandığı “herşeyin bir enerjiye sahip olduğu” tezini daha farklı bir şekilde ele alarak Çinlilerin “Chi” dediği yaşam enerjisini dengeleyerek size Mutluluk, Sağlık, Zenginlik ve Başarı getirmeyi amaç edinir. 

Yaşadığınız ortamdaki nesneleri (bu bir yapı da olabilir) yönlerine ve renklerine göre düzenleyerek kötü enerjileri engellemeyi, iyi enerjilerin ise kolay geçişini sağlayarak (ying yang) iyi ve kötü enerjileri dengelemek için kullanılır.

fengshui_haritasi

 

Özellikle eski dönemlerde yaşayan Asyalı zenginler kendilerine yaşam alanları oluşturmak için Feng Shui‘i etkin biçimde kullanmışlardır. Evlerinin yönlerini ve biçimlerini, bahçelerinin düzenini buna göre düzenlemişlerdir. Bu yüzden bugün Çinde eski zamanlardan kalan birçok bahçenin Feng Shui’e göre düzenlendiği sanılmaktadır.

Gerçekten işe yarıyor mu?

Feng shui’i gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda kesin bir bilgi ve kanıt yok. Fakat Feng Shui tavsiyelerini uygulamış ve istediklere şeye ulaşmış insanların hikayeleri var. İşte Feng Shui hikayelerinden bir tanesi;